Méltósággal ünnepelt a falu
Plakettet és parkot avattak Orbán Árpád egykori tanácselnök emlékére

A szombati nap a sport jegyében zajlott: délután a berecki és sepsiszentgyörgyi öregfiúk barátságos futballmérkőzését, majd a Bereck – OSC Sepsi összecsapást lehetett végigizgulni. A népünnepély első napja szabadtéri diszkóval zárult.
A rendezvény, már jóval gazdagabb programkínálattal, vasárnap folytatódott: fél 11-től a Máthé Róbert plébános által celebrált ünnepi szentmisén vettek részt a községbeliek, majd 12 órakor a megye legnagyobb vidéki művelődési hajléka előtti kis teret avatták fel, illetve nevezték el Orbán Árpádról.
Az önerőből kivitelezett munkálat részeként új, tartós lépcsőt építettek az épület főbejáratánál, kockakővel burkolták a teret, és néhány padot is elhelyeztek a virággrupp mellé.
A szentmise után leplezték le a sepsiszentgyörgyi Petrovits István szobrászművész által készített Orbán Árpád-emlékplakettet. Balogh András, a művelődési központ igazgatójának felvezetője után beszédet mondott Dimény Zoltán polgármester, Tamás Sándor megyetanácselnök, Marius Popică prefektus és Ferentzi László ny. iskolaigazgató, akik a volt megyei tanácselnök munkáját, a község egyik jótevőjének számító politikust és közéleti személyiséget méltatták.
Dimény Zoltán polgármester (a képen balról) a plakett készítőjét, Petrovits Istvánt is a színpadra szólította
Ferentzi László magyar és román nyelven ismertette Orbán Árpád életútját
A rövid ünnepségen a Comenius-iskola diákjai kulturális műsorral tisztelegtek Orbán emléke előtt (a kórust Khell Gabriella vezényelte, Sárosi Réka szavalt), aki – bár Bukarestben született – mégis bereckinek vallotta magát.
Khell Gabriella diákjai hozzájárultak az ünnepség emelkedettségéhez
Az ünnepségen jelen lévő özvegye, a plakettet Tamás Sándorral és Dimény Zoltánnal közösen leleplező Orbán Árpádné Paizs Mária köszönetet mondott, amiért a község ily módon ápolja férje emlékét.
Orbán Árpád özvegye nem mulasztotta el megköszönni a község „gondoskodását”
A falunapok, amelyen Tótkomlós testvértelepülés küldöttsége is jelen volt Takács Ferenc alpolgármester vezetésével, ezután a hagyományos színhelyen, a sörkertben folytatódtak. A hivatalos megnyitót a polgármester tartotta meg, kétnyelvű köszöntője után István Ildikó táncoslábú tanítványai vették birtokba a színpadot. Nem hiányzott a román falusfeleknek szánt műsor sem, Maricică Mihoianu népdalokat adott elő.
István Ildikó tanítványai megadták az alaphangot
A délután folyamán a helybeli Heartbreakers tánccsoport és a Betli Duo szórakoztatta a nagyérdeműt, majd az idei sztármeghívott, Delhusa Gjohn tartott egyórás koncertet. A magyarországi előadó után Sebestyén Tamás nótaénekes, illetve a Studio Project (Júlia) lépett színpadra. A népünnepély 22 órakor tűzijátékkal és utcabállal ért véget.
A színpadi műsor sok érdeklődőt vonzott
Orbán Árpád 1935. december 5-én született Bukarestben, 2010-ben huny el. Szülei – Lajos és Etelka – bereckiek voltak, így a közgazdász halálának napjáig bereckinek tartotta magát, és végakarata szerint Gábor Áron szülőfalujában, szülei mellé temették el.
Az ünnepség végén Tamás Sándor is elhelyezte a kegyelet koszorúját
Tanulmányait a bukaresti Ştefan Gheorghiu Akadémián végezte, első munkahelye 1958–1961 között a céhes városbeli faipari vállalatnál (IFET) volt, ahol technikusként tevékenykedett. 1960 és 1961 között ő volt az IFET szakszervezeti elnöke, később a Helyi Ipari Vállalatnál dolgozott szintén technikusként. 1964 és 1969 között a Kézdivásárhelyi Tartományi (rajoni) Szaktanács elnökeként, majd 1969–71 és 1981–83 között a Kovászna Megyei Szaktanács elnökeként igyekezett tenni szülőföldjéért.
Az ünnepséget több tucatnyian megtisztelték jelenlétükkel
Ezután, az 1971 és 1979 közötti időszakban a Faipari és Építőanyagipari Szakszervezetek Országos Szövetségének az elnökévé választották, majd 1983-tól, egyetlen mandátum erejéig, ő lett Sepsiszentgyörgy polgármestere és első titkára. 1987-től a rendszerváltás évéig a Kovászna Megyei Pártbizottság gazdasági osztályának aktivistájaként dolgozott, majd a forradalom után, 1990-ben őt választották a Nemzeti Megmentési Front megyei szervezetének élére. 1992-ig a Kovászna Megye Prefektúrájának műszaki aligazgatójaként dolgozott, majd 1992 és 2000 között ő töltötte be Kovászna Megye Tanácsa elnöki tisztségét.
A Dimény György által tető alá hozott kiállításon az ő, valamint ifj. Rancz Sándor, Mojzi Béla és ifj. Bögözi András 36 vadásztrófeáját lehetett megtekinteni… és megsimogatni
Emlékét nem csak a művelődési központ falán őrzi plakett: 2011 májusában a Gábor Áron-emlékház udvarán kopjafát (Bodó Csaba alkotását) állítottak emlékére. 1990 és 1997 között Orbán Árpádnak köszönhetően épült fel a művelődési központ, melynek előcsarnokában szintén márványtábla őrzi a nevét. Jelentős szerepe volt a templomtéren levő Gábor Áron-szobor felállításában is.